افتتاح اتاق مشترک ایران و افغانستان _ شعبه کرمان

 نشست توسعه همکاری‌های اقتصادی استان کرمان و کشور افغانستان در اول شهریور ماه با حضور دکتر محمدجواد فدائی استاندار کرمان، "عبدالغفور لیوال" سفیر کشور افغانستان در ایران و جناب آقای شفیعی مدیرکل محترم امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان و جمعی از تجار کشور افغانستان و مسئولان اتاق‌های بازرگانی ایران و کرمان در محل اتاق بازرگانی کرمان برگزار و همزمان با آن اتاق مشترک ایران و افغانستان  شعبه کرمان افتتاح شد. 

"عبدالغفور لیوال" سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران گفت: در صدد هستیم که تجارت و مناسبات اقتصادی دو کشور را براساس هدایت رئیس جمهور افغانستان نهادینه و قانونمند کنیم و این اقدام ممکن نیست، الا اینکه یک نهاد با اعتبار و معتبر به خاطر مدیریت روابط اقتصادی هر دو کشور ایجاد کنیم.

وی افزود: اتاق مشترک ایران و افغانستان در بخش بازرگانی، صنعت، سرمایه‌گذاری، ترانزیت و تبادل تجارب اقتصادی بین هر دو کشور است.
"عبدالغفور لیوال" افزود: در تمام ملاقات‌های ما با مقامات مختلف جمهوری اسلامی ایران در عرصه سرمایه‌گذاری، بازرگانی و صنعت، اولین مسئله‌ای که می‌خواهیم مطرح کنیم، شناخت ظرفیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری هر دو کشور است. 
سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران گفت: شاید افغانستانی ها شناختی از ظرفیت‌های اقتصادی ایران به صورت پراکنده به خاطر حضور 30 میلیون مهاجر در چهار دهه و فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند، اما شناخت علمی و حرفه‌ای نیست و می خواهیم از این لحاظ آن را تکمیل کنیم. 
وی خاطرنشان کرد: شناخت فعالان اقتصادی ایران از ظرفیت‌های اقتصادی افغانستان کم است، عدم حضور در افغانستان و جنگ‌های متمادی و بلند مدت در این کشور هرگز این فرصت را مهیا نکرده که فعالان اقتصادی از ظرفیت‌ها و امکانات اقتصادی افغانستان شناخت داشته باشند.
"عبدالغفور لیوال"  بر شناخت ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور  تاکید کرد و گفت: تسهیل در قوانین و دستورالعمل‌های موجود در هر دو کشور می‌تواند راه و امکانات سرمایه‌گذاری را در هر دو کشور باز کند.
وی افزود: رفع تعرفه‌های تجارتی بر صادرات افغانستان زمینه ایجاد تعادل واردات و صادرات دو کشور ایجاد می‌کند.
"عبدالغفور لیوال" با بیان اینکه کار اتاق مشترک، دریافت راهکاریی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری است، افزود: امکان ورود محصولات خشکبار افغانستان از راه قانونی و با آسان‌سازی پروسه‌های قرنطینه و رفع تعرفه مستقیما فراهم شود. 
وی خاطرنشان کرد: امکانات تولید محصولات زراعتی و دامداری جهت ایجاد امنیت غذایی در هر دو کشور را داریم، به ویژه استان‌های غربی افغانستان که نزدیک مرز ایران هستند، ظرفیت تولید محصولات غذایی، سبزیجات و محصولات کشاورزی ایران زیاد است.
سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران گفت: کار برای بهتر شدن مناسبات هر دو کشور را در راس امور خود داریم. 
"عبدالغفور لیوال" ادامه داد: ما به طرف صلح می‌رویم، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز می‌شود، ایجاد اجماع منطقه‌ای به خاطر صلح از اولویت‌های دیپلماسی و سیاست‌ خارجی افغانستان است و جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم این اولویت قرار دارد.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ جمهوری افغانستان و قانون اساسی آن با ما هماهنگ و همنوا است و از این باب باید تشکر کرد. 
سفیر افغانستان در ایران همچنین از آغاز فرایند بسیار مهم به قانونمند ساختن حضور و تردد مهاجران افغانستان در ایران و تثبیت هویت آنها خبر داد.
هدف‌گذاری 200 میلیون دلاری کرمان برای صادرات محصول به افغانستان 

دکتر محمدجواد فدائی استاندار کرمان به اشتراک‌های دو کشور ایران و افغانستان اشاره داشت و گفت: در شرایطی که محدودیت‌های زیادی را از کشورهای دیگر از جمله آمریکا دچار هستیم، بهترین روش این است که با کشورهای همسایه که به لحاظ دینی و فرهنگی مشترک هستیم بتوانیم مسائل اقتصادی‌ان را حل و فصل کنیم. 
وی ابراز داشت: ارتباطات خوبی در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم داشته باشیم. 
دکترفدائی افزود: برای فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌ها توجه ما به کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد سرانه است که هر دو نکته برای ایران و کشور افغانستان مهم هستند.
استاندار کرمان به صادرات و واردات کالا به افغانستان پرداخت و گفت: راه‌اندازی شعبه کرمان اتاق مشترک ایران و افغانستان، نقش موثری در موضوع واردات و صادرات خواهد داشت.
وی تصریح کرد: شرایط استان کرمان در حال حاضر مساعد نیست، براساس آمار و ارقام واردات افغانستان در سال حدود 8 میلیارد دلار است که یک و نیم تا سه میلیارد دلار از ایران صورت می‌گیرد که به طور نسبی خوب است، اما طبق آمار استان کرمان 20 میلیون دلار از این سهم را دارد که بسیار رقم پایینی است و باید افق 200 میلیون دلار برای خودمان هدف‌گذاری کنیم.  

دکتر فدائی تاکید کرد: اشتغال فرامرزی از سیاست‌های دولت است، اگر بتوانیم در استان‌های غربی افغانستان در کشت علوفه و دامداری سرمایه‌گذاری کنیم، جای بخشی از واردات علوفه و گوشت ما را می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: به عنوان استاندار کرمان آمادگی کامل را اعلام می‌کنم که حمایت‌های لازم را در این زمینه خواهیم داشت و از سرمایه‌گذاران و تجار در استان درخواست داریم از این فرصت استفاده کرده و متقابلا تجار افغانستان جهت سرمایه‌گذاری‌ها در کرمان مورد حمایت قرار دارند. 
استاندار کرمان، صدور اقامت طولانی مدت برای تجار، استفاده مهاجران از وانت‌ را از مسائل در درست بررسی اعلام کرد و گفت: افتتاح اتاق مشترک شعبه کرمان گام موثری برای رسیدن به افق‌های مورد هدف و ارتقای روابط بیشتر و بهتر به ویژه در مباحث اقتصادی است.