نشست مشترک جناب آقای شفیعی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری با جناب آقای ایوو فریسن نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران و سرکار خانم عباسی نماینده محترم‌ وزارت امور خارجه در کرمان و جمعی از فعالین مهاجرین در تاریخ ۲۲ شهریور ماه در این اداره کل برگزار گردید .
در این‌ نشست جناب آقای شفیعی ضمن خوش آمد گویی به آقای ایوو فریسن از توجه ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد چه قبل از بیماری کوئید ۱۹ چه بعد از بیماری کرونا تشکر و به تشریح اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل امور اتباع و مهاجربن خارجی استانداری پرداختند .
آقای شفیعی افزودند : استان کرمان جز استان های که تعداد مهاجر بسیار زیاد در خود جای داده است . حدود ۳۳ هزار نفر دانش آموزان افغانستانی در استان کرمان که مشغول به تحصیل می باشند . طی دستور استاندار محترم‌ کرمان ایستگاه موبایل bts و همچنین طی توافقات صورت گرفته با دکتر سروش حدود ۱۰۰۰ دستگاه تبلت در اختیار دانش آموزان افغانستانی در کمپ بردسیر و حدود ۱۶۰۰ تبلت در اختیار دانش آموزان افغانستانی در کمپ رفسنجان برای تحصیل قرار خواهد گرفت .
جناب آقای شفیعی فرمودند : اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان چندین حرکت فرهنگی در دستور کار قرار داده است . احداث مرکز فرهنگی در دشت زحمتکشان که مقدمات کار فراهم‌ شده و در این ارتباط پیگیر مقدمات ساخت مرکز ترک اعتیاد در کنار مرکز فرهنگی میباشد . همچنین یک زمین توسط شهردار محترم کرمان بعنوان فرهنگسرا در اختیار اداره اتباع قرار گرفته که حدودا در اواسط سال ۲۰۲۱ به بهره برداری میرسد .
همچنین در بحث جلوگیری از شیوع بیماری کوویید ۱۹ اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته بحث گند زدایی ،  فاضلاب و سرویس های عمومی در حال انجام هستند علیرغم کار سخت موضوع حاد وجود ندارد . 
جناب آقای شفیعی یکی از مشکلات که در بین‌ اتباع افغانستانی بعد از بیماری کرونا به وجود آمده گفتند : بدلیل قرنطینه شدن کمپ ها افراد زیادی شغل خود را از دست دادند این علت باعث میگردد اقتدار خانواده آسیب دیده و بایستی حتما نگاه ویژه در دستور کار قرار گرفته شود و با وجود تحریم ها خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران کماکان به حمایت های خود از قشر پناهنده ادامه میدهد .
جناب آقای شفیعی ضمن تاکید بر اینکه بعضی از پروژه های ۲۰۲۰ همچنان به اتمام‌نرسیده خصوصا مدارس جدید در دستور کار قرار گیرد .
همچنین در بحث کودکان‌ کار قرادادی را منعقد کردیم که به کودکان‌ کار ، آموزش که بحث اصلی می باشد انجام‌گیرد.
جناب آقای شفیعی بیان داشتند در نشست های مختلف با دانشجویان ، روحانیون ، ریش سفیدان ، منتنفذین ، تجار ، بازرگانان با هر کدام‌مذاکراتی صورت گرفته ، توانمند سازی افراد یکی از سیاست های جدی یک‌ کشور می باشد در این زمینه موسسه سکوآ فعالیت خود را آغاز کرده اما فراتر از یک فرآیند می باشد . جمعیت مهاجرین افغانستانی دارای جمعیت با پتانسیل بسیار بالایی هستند به گونه ای بایست برنامه ریزی شده که در تمام عرصه ها ورود کرده اند صرفا ، خانه را انتخاب نکردند و فعالیت های میدانی بسیار فراوانی دارند. امروز بعنوان‌ یک شهروند کرمانی اعلام‌ میکنم مهمترین کار اقتصادی در بعضی از محصولات استان که درحال انجام هست یک تاجر افغانستانی در آن نقش داشته و به راحتی و تعامل کامل در حال انجام کار هستند .
همچنین در این‌نشست جناب آقای ایوو فریسن ضمن تشکر و قدردانی از خدمات ارائه شده به جامعه مهاجر توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان  گفتند: دولت جمهوری اسلامی ایران در این ۴۰ سال خدمات ارزشمندی را به جامعه پناهنده ارائه کرده . و ما خواستار تداوم همکاری ها در پروژه های پیش رو هستیم