مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجرین مقیم استان کرمان ساخته می‌شود

با مشارکت شهرداری کرمان و اداره‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان؛

مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجرین مقیم استان کرمان ساخته می‌شود

 

تفاهم‌نامۀ همکاری درخصوص ساخت مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجران مقیم استان کرمان، به امضای بنیاد خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری و اداره‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان رسید.

 در جلسه‌ای که به‌منظور امضای تفاهم‌نامه همکاری بنیاد خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری و اداره‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان درخصوص ساخت مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجران  مقیم استان کرمان، برگزار شد، بیان کرد: زمین مورد نظر جهت ساخت این مرکز آماده شده و موافقت شورای اسلامی شهر کرمان نیز اخذ شده است.

آقای عالم‌زاده افزود: امیدواریم با راه‌اندازی مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجران مقیم استان کرمان، بتوانیم بخشی از آسیب‌ها و مشکلات این قشر را مرتفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجران مقیم استان کرمان برای نخستین‌بار در شهر کرمان تأسیس می‌شود و آمادگی داریم مراکز مشابهی را در سایر مناطق شهر کرمان راه‌اندازی کنیم.

شهردار کرمان با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر آموزش اتباع خارجی، بیان کرد: آموزش شهروندی و فرهنگی هم بخشی از آموزش‌های لازم برای اتباع خارجی است.

عالم‌زاده با تأکید بر اینکه ارایۀ خدمات آموزشی و فرهنگی، نقش ویژه‌ای در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد، افزود: هر کسی که در شهر کرمان زندگی می‌کند، باید از حقوق شهروندی برابر برخوردار باشد.

وی بیان کرد: امیدواریم هرچه سریع‌تر شاهد بهره‌برداری از این مرکز باشیم؛ ضمن اینکه قبل از پایان این دوره از مدیریت شهری نیز هر خدمت دیگری که بتوانیم در زمینۀ سامان‌دهی امور اتباع و مهاجران خارجی ساکن در کرمان انجام خواهیم داد.

 

سامان‌دهی کودکان کار از دغدغه‌های جدی شهردار بود

سپس، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان بیان کردند: از شهردار پرتلاش و دلسوز مرکز استان، که در این مدت منشأ شکل‌گیری اقدامات بسیار مؤثر و زیرساختی به‌ویژه در حوزۀ فرهنگی و اجتماعی بوده، تشکر می‌کنم.

جناب آقای شفیعی، اصلاح ساختار فرهنگی و اجتماعی را به‌عنوان زیرساخت اساسی برای پروژه‌ها و طرح‌های بزرگ شهری دانست و خاطرنشان کرد: در زمینۀ فرهنگی و آموزشی اتباع خارجی کرمان یک خلاء محسوس وجود داشت که خوشبختانه شهردار محترم پیش‌قدم شد و پیشنهاد تأسیس مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجران مقیم استان کرمان را مطرح کردند.

وی ادامه دادند: از شهردار کرمان به‌دلیل طرح این پیشنهاد و مشارکت در تأسیس مرکز، همچنین از مدیرعامل بنیاد بناهای ماندگار شهرداری که با جدیت پیگیر ایجاد این مرکز هستند و نیز از اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرمان به جهت موافقت و همراهی در راه‌اندازی مرکز، قدردانی می‌کنم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان بیان کردند: مقدمات همکاری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و NRC با مرکز فرهنگی آموزشی ویژۀ پناهندگان و مهاجران مقیم استان کرمان انجام شده و تلاش داریم این مرکز قبل از پایان سال‌جاری در قالب پویش «افتتاح» شهرداری کرمان به بهره‌برداری برسد.

جناب آقای شفیعی با اشاره به انتخاب کرمان به‌عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک، یادآور شدند: در راستای سامان‌دهی کودکان کار که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها جزو اتباع خارجی هستند، تفاهم‌نامۀ همکاری با «مؤسسه خیریه اسرا» امضا کردیم.

وی ادامه داد: سامان‌دهی کودکان کار از دغدغه‌های جدی شهردار بود و خوشبختانه با همکاری مؤسسه اسرا اقدامات خوبی در حال انجام است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان بیان کردند: آمادگی تأسیس مراکز مشابه را در راستای قوانین و سیاست‌های فرهنگی شهرداری در سایر مناطق شهری کرمان داریم.

جناب آقای شفیعی خاطرنشان کردند: شهرداری در زمینۀ دفاتر تسهیل‌گری نیز اقدامات خوبی انجام داده و ما هم در این زمینه همکاری مستمری با شهرداری داریم.

وی بیان کردند: امیدواریم با نگاه بلند شهردار به‌عنوان مدیر ارشد شهری، شاهد شکوفایی بیشتر شهر کرمان باشیم.

در ادامه، شهردار کرمان ضمن قدردانی از تلاش‌های محمد جلال‌مآب، شهردار اسبق کرمان که اقدام به ثبت بنیاد خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری کرد، این بنیاد را موجب ورود شهرداری به امور خیریه دانست و افزود: همچنین از مدیر‌عامل فعلی بنیاد خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری که با علاقه‌مندی و جدیت، امور را پیش برده و منشأ خدمات و برکات زیادی برای شهر شده است، تشکر می‌کنم.

 

ایجاد خانۀ فرهنگ مشارکتی ویژۀ اتباع خارجی در کرمان، با پیشنهاد و همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری نیز در این جلسه بیان کرد: مهاجران خارجی به‌ویژه اتباع افغانستان، بخشی از جمعیت کرمان را در برمی‌گیرند؛ بنابراین، نمی‌توان آن‌ها را در تصمیم‌سازی‌ها و مدیریت شهری نادیده گرفت.

محمد جهانشاهی با تأکید بر اینکه اتباع خارجی نیز بخشی از شهروندان کرمان محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما برای خدمت‌رسانی در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی به اتباع خارجی، راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ مشارکتی با استفاده از بستر مناسبی است که درخصوص ایجاد فضاهای مشارکتی در شهر، پیش از این تدوین کردیم و به تصویب شورای شهر نیز رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز، در برخی فرهنگ‌سراها پذیرای اتباع خارجی هستیم که این روند با راه‌اندازی خانۀ فرهنگ مشارکتی ویژۀ اتباع خارجی می‌تواند هدفمندتر شود.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یادآور شد: نسل جدید اتباع خارجی که در کرمان به دنیا آمده‌اند، نسبت به این شهر تعلق خاطر دارند و لازم است به نیاز آموزشی آن‌ها در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی پاسخ داده شود.

 

ایجاد خانه‌های فرهنگ مشارکتی درون محله‌ها، یکی از تجربه‌های مثبت این دوره از مدیریت شهری

سپس شهردار کرمان با اشاره به ابتکار عمل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ مشارکتی، افزود: این خانه‌های فرهنگ با همکاری شهرداری و مؤسسه‌های فرهنگی، اداره‌های مختلف یا سازمان‌های مردم‌نهادی که تمایل به مشارکت در ایجاد مراکز فرهنگی در محله‌ها دارند، ایجاد می‌شود.

آقای عالم‌زاده خاطرنشان کرد: آوردۀ شهرداری برای مشارکت در خانه‌های فرهنگ مشارکتی، عمدتاً در زمینۀ زیرساخت و تجهیزات سخت‌افزاری است و تأمین و نگهداری حوزه‌های نرم‌افزاری، مدیریت و پرسنل به عهدۀ طرف مقابل است.

وی بیان کرد: ایجاد خانه‌های فرهنگ مشارکتی درون محله‌ها و مناطق مختلف شهری، یکی از تجربه‌های مثبت این دوره از مدیریت شهری بوده و از آن استقبال شده و شهرداری آمادگی دارد در راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ مشارکتی ویژۀ اتباع خارجی در مناطق مختلف شهر مشارکت کند.

در ادامه، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین استانداری نیز از این پیشنهاد استقبال و تأکید کرد: راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ مشارکتی ویژۀ اتباع خارجی ایدۀ بسیار مؤثری است و تلاش می‌کنیم قبل از پایان سال‌جاری این خانه‌های فرهنگ را با مشارکت شهرداری ایجاد کنیم.

 

پژوهش پیرامون تهدیدها و فرصت‌های حضور اتباع خارجی در استان

مدیرعامل بنیاد خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری نیز در پایان این جلسه با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های انقلاب اسلامی از ابتدا، نفوذ و گسترش انقلاب در سایر نقاط دنیا بود، افزود: از ابتدای ورود پناه‌جویان و مهاجران افغانستانی به کشور، به آن‌ها به‌عنوان نوعی تهدید نگریسته شد و فرصت‌های این پدیده، مغفول ماند.

آقای زاده‌کافی بیان کرد: در تدارک انجام پژوهشی تخصصی پیرامون تهدیدها و فرصت‌های حضور اتباع خارجی در استان هستیم.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه کرمان دومین استان کشور از نظر تعداد جمعیت اتباع خارجی افغانستانی است، باید درخصوص قرابت فرهنگی ایرانی‌ها با افغانستانی‌ها بیشتر کار شود.