در آیین کلنگ‌زنی مرکز فرهنگی آموزشی پناهندگان و مهاجرین خارجی مقیم کرمان که با حضور جناب آقای شفیعی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان،مهندس عالم زاده شهردار محترم کرمان و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری و جمعی از نمایندگان اتباع و مهاجران افغانستانی مقیم کرمان در تاریخ دوشنبه ۹۹/۱۰/۰۹ برگزار گردید .
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان نیز در آیین، ضمن تشکر از شهردار کرمان برای طرح این ایده و در اختیار گذاشتن زمین و پروانۀ ساخت مرکز فرهنگی اتباع خارجی، خاطرنشان کردند: به‌رغم وجود فرهنگ‌سراهای مختلف در شهر کرمان، مهندس عالم‌زاده، شهردار کرمان، تأکید ویژه‌ای بر ساخت مرکز فرهنگی اتباع خارجی داشتند و قول مشارکت در راه‌اندازی سه خانۀ فرهنگ دیگر مشابه این مرکز را داده‌اند که پیگیر آن هستیم.
جناب آقای شفیعی افزود: از حُسن نظر شهردار، تشریک مساعی شورای شهر و تلاش‌های مدیرعامل مؤسسه خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری کرمان، تشکر می‌کنم و امیدوارم سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط نیز کمک کنند تا این مرکز زودتر به بهره‌برداری برسد.
جناب آقای مهندس عالم زاده شهردار کرمان نیز گفتند: این مرکز نخستین مرکز فرهنگی پناهندگان و مهاجران خارجی مقیم کرمان خواهد بود و برای نخستین‌بار در کرمان چنین مرکزی دایر می‌شود.
شهردار کرمان تأکید کردند: در صورت مشارکت خیّران و نهادهای دولتی ذی‌ربط، شهرداری آمادگی دارد برای ساخت خانه‌های فرهنگ اتباع خارجی مقیم کرمان در سایر محله‌ها نیز مشارکت کند.
وی تأکید کرد: شهرداری به‌همراه شورای شهر کرمان با در اختیار گذاشتن زمین و پروانه ساختمانی، در ساخت مرکز فرهنگی آموزشی اتباع خارجی مقیم کرمان مشارکت کرده و آمادۀ مشارکت زیرساختی با در اختیار گذاشتن زمین و پروانۀ ساختمانی موردنیاز جهت ساخت مراکز فرهنگی مشابه اتباع خارجی مقیم کرمان هستیم.
شهردار کرمان بیان کردند: اعتقاد داریم هر کسی که در شهر کرمان زندگی می‌کند، از حقوق شهروندی برخوردار است و ما وظایفی نسبت به آن‌ها داریم؛ اتباع و مهاجران خارجی به‌ویژه اتباع کشور همسایه، افغانستان نیز، که سال‌هاست در کرمان زندگی می‌کنند، نیاز به فضاهای فرهنگی دارند که بتوانند برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی را برگزار کنند