عصر پنج شنبه مورخ ۱۳ خرداد ماه ۱۴۰۰ نشست جمع بندی سفر کمیته هماهنگ کننده امور سازمان های غیر دولتی  به همراه روسای کشوری سازمان های ریلیف اینترنشنال سازمان پناهندگی نروژی و موسسه سکوآ از استان کرمان* .
✅در این‌ نشست آقای ساسانی مشاور مدیر کل وزارت کشور در امور بین الملل اتباع وزارت کشور ، آقای شفیعی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی  استانداری کرمان ، خانم‌ عباسی رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان ، آقای دکتر شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌ پزشکی استان ، خانم ویریندادار مدیر کشوری سازمان ریلیف اینترنشنال, آقای فیلیپ لوزینسکی رئیس کشوری سازمان پناهندگی نروژی خانم سوزان گرلاخ رئیس کشوری موسسه سکوآ در ج.ا.ا ، نماینده محترم کمیته بین المللی صلیب سرخ و هیئت همراه حضور داشتند برگزار گردید .
در ابتدای جلسه آقای شفیعی بیان کردند : برای خدمات رسانی به جامعه  پناهندگان در حوزه های مختلف اقامتی با پیگیری های صورت گرفته ۱۰ دفتر کفالت درحال ارائه خدمات به پناهندگان می باشد.تمهیداتی اندیشیده شده برای هر چه بهتر ارائه خدمات به مهاجرین در سطح استان. در بازدید از کارگاه فنی و حرفه ای شاهد به ثمر رسیدن تلاش های صورت گرفته بودیم برای بهره برداری های بیشتر نیازمند پیگیری جهت رفع نواقص و هماهنگی های بیشتری میباشیم.
ایشان افزودند : در بحث خدمات درمانی قدردان پیگیری های دانشگاه علوم پزشکی استان هستیم همانگونه که مستحضرید در دو کمپ رفسنجان و بردسیر با وجود شیوع ویروس کرونا که جهان درگیر آن می باشد وضعیت همچنان سفید اعلام‌ شده و نقاهتگاه هایی با امکانات کامل درمانی ایجاد شده  که در صورت لزوم‌ از این‌نقاهتگاه ها استفاده می‌شود. خوشبختانه تاکنون در موج جدید کرونا گزارشی مبنی بر فرد مبتلا به این‌ویروس گزارش نشده است . اخیرا با پیگیری های اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به زودی طرح واکسیناسیون کووید در جامعه مهاجرین استان آغاز خواهد شد و همزمان با شهروندان‌ایرانی به پناهندگان‌ نیز تزریق خواهد شد .
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان گفتند : عمده مشکلات افراد بحث ناکافی بودن اسکان و افزایش احداث مسکن و بهسازی مسکن در دو کمپ می باشد یکی از معضلات در کمپ بردسیر مشکل فاضلاب می باشد و ما بایستی در اسرع وقت به نتیجه مطلوب برسانیم در غیر اینصورت فاجعه بسیار بزرگی رخ خواهد داد بایستی با کمک یکدیگر وضعیت فاضلاب حل شود و فاضلاب رها گردیده سیستم طراحی شده استاندارد سازی شود.
ایشان تاکید کردند : وضعیت معیشت و اقتصاد بسیاری از خانواده های اتباع با شروع ویروس کووید ۱۹ با مشکلات فراوانی روبرو شده اند با وجود قرنطینه ارائه شده  اقتصاد خانواده شاهد آسیب های جدی شده است. که در این زمینه های مطرح شده نیازمند کمک کمیته هماهنگ کننده امور سازمان های غیر دولتی بین المللی میباشیم.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان بیان‌کردند : مغازه و خانه های نوساز کمپ فاقد گاز می باشند و هیچ‌کدام‌انشعاب گاز مناسب ندارند. بایستی تمهیداتی اندیشیده شود که باقیمانده کار انجام‌گیرد ایشان افزودند عرضه نان از لحاظ قیمت در بین ساکنین مهمانشهر  باسطح شهر اختلاف بسیار زیادی است. اما باید تمهیداتی اندیشیده شود که نانوایی ها بهسازی و استاندارد سازی شوند.عدم وجود کتابخانه و فضای مناسب  ورزشی جهت ورزش بانوان و اقایان در هر دو کمپ از,دیگر تاکیدات مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان بود که باید به رفع این مسئله کمک شود.همچنین ایشان افزودند باید فضاهایی ایجاد شود تا جوانان  اوقات فراغت خود را در آن مکان ها با آموزش و ....بگذرانند.
آقای شفیعی در خصوص تحصیل فرزندان اتباع افغانستانی نیز گفتند : نگاه اعتقادی و دستور مقام‌معظم رهبری این است که فرزندان پناهندگان نباید از تحصیل باز بمانند و همه دستگاه های ذیربط دست به دست هم داده تا دانش‌آموزی از تحصیل بازنماند و سرانه فضای آموزشی مهاجرین افغانستانی  در استان کرمان با وجود جمعیت آنان  قابل قیاس نیست و این ب دلیل فضا ناکافی جهت آموزش در استان میباشد. و ما امیدواریم در سال ۲۰۲۱_۲۰۲۲ شاهد فراوانی مکان‌های آموزشی باشیم.
آقای شفیعی افزودند : در بحث حرفه آموزی و بازگشت داوطلبانه اتباع افغانستانی توسط موسسه محترم سکوا در ج.ا.ا در حال اجرا می باشد  و این آموزش ها  گامی موثر و اساسی در  روند توانمند سازی جوانان مهاجر میباشد.
ایشان در ادامه صحبت های خود افزودند کلیه فعالیت های انجام شده از,وظایف سازمانی و بشر دوستانه سازمان های غیر دولتی بین المللی و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان میباشد و ما امیدورام با کمک و همفکری و هم اندیشی همه ngo و ingo  ها کماکان افقی روشن جهت بالا بردن سطح کیفیت زندگی جامعه مخاطب ترسیم کنیم.