نشست  آقای شفیعی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان با آقای دکتر اسکندری نسب مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان کرمان و آقای جمیل شاهو ریاست محترم کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در کرمان در تاریخ یکشنبه مورخ ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ برگزار گردید .
در این نشست پیرامون ساماندهی ثبت نام دانش آموزان اتباع افغانستانی در شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰_۱۴۰۱ بحث و تبادل نظر صورت گرفت .
جناب آقای شفیعی ضمن تشکر و قدردانی از همکاری مستمر اداره کل آموزش و پرورش استان در کلیه پروژه های مرتبط با این اداره کل بیان کردند : همکاری مثمر ثمر و بسیار خوبی بین کمیساریای عالی سازمان‌ملل متحد در امور پناهندگان در کرمان و آموزش و پرورش استان و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان در جهت خدمات رسانی به دانش آموزان مهاجر همواره وجود داشته و امسال هم به مانند سالهای گذشته  به فرمان مقام‌معظم‌ رهبری مدظله العالی دانش‌آموزان اتباع خارجی اعم از مجاز و غیر مجاز نبایست از تحصیل باز بمانند و در این راستا جمهوری اسلامی ایران‌ اقدامات بسیار مهمی را انجام داده است که این مهم باعث گردیده امسال شاهد رشد ثبت نام دانش‌آموزان‌اتباع افغانستانی در مدارس باشیم .
آقای شفیعی گفتند : با افزایش میزان ثبت نام دانش‌آموزان با کمبود امکانات و فضای آموزشی روبرو شده ایم که تلاش هایی در جهت رفع این نیاز جدی صورت گرفته تا دانش‌آموزان بدون دغدغه بحث آموزش خود را دنبال کنند . یکی از مناطق مهم که دانش آموزان زیادی در آن‌حضور دارد منطقه دشت زحمتکشان‌ می باشد که بدلیل عدم‌ وجود فضای آموزشی  و فاصله زیاد با مدارس دیگر و مشکلات حمل و نقل و امکانات دیگر بایستی به آن رسیدگی ویژه شود.
آقای شفیعی افزودند : کمیساریای عالی سازمان‌ملل متحد در امور پناهندگان بزرگترین سازمان‌ بین المللی در جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با خدمات دهی به  پناهندگان می باشد و با مدیریت آقای ژمیل شاهو در استان  که با نگاه مثبت,درک متقابل و شناخت عمیق از مسائل و مشکلات و دغدغه های مهاجرین همواره در جهت رفع موانع و محدودیت های روبروی مهاجرین در کنار این اداره کل در تلاش بوده اند و امیدواریم تا شروع سال تحصیلی جدید پروژه های نیمه تمامِ آموزشی را به اتمام برسانیم  تا دانش آموزان‌جدید الورود بدون دغدغه به آموزش بپردازند.
در ادامه آقای اسکندری نسب گفتند : اداره کل امور اتباع استان همکاری و تعامل  بسیار مفیدی در بحث آموزش اتباع افغانستانی  با اداره کل آموزش و پرورش داشته اند . حدود ۳۸ هزار دانش آموز مهاجر در مدارس استان مشغول به تحصیل می باشند ,با توجه به دستور رهبر انقلاب وظیفه خود میدانیم زمینه آموزش را همواره فراهم کنیم. و تقریبا شرایط دانش‌آموزان مقطع ابتدایی فراهم شده  و با توجه به ظرفیت بالای ثبت نام امسال اتباع و مهاجرین  با کمبود شدید فضای آموزشی روبرو هستیم که بدنبال رفع مشکلات می باشیم .
 آقای اسکندری نسب افزودند : متاسفانه در مقطع متوسطه دانش آموزان از آموزش فاصله میگیرند که دلیل این مهم مشکلات عدیده همچون کمبود فضای آموزشی ، کمبود امکانات, دیدگاه خانواده ها و عدم بضاعت مالی و .... میباشد که بایستی به سمت مجتمع سازی پیش برویم که تمام مقاطع  تحصیلی را در بر بگیرد.
 آقای اسکندری نسب تاکید و افزودند : دانش آموزان با استعداد و نخبگان زیادی در بین اتباع و مهاجرین استات وجود دارند که میتوانند در المپیادها و مسابقات داخلی و خارجی  شرکت کنند و جمهوری اسلامی ایران در مقطع آموزش هیچ‌ تفاوتی بین دانش آموزان اتباع خارجی و ایرانی قائل نمیشود.ایشان در ادامه افزودند: به زودی شاهد ایجاد مدرسه و ساماندهی دانش آموزان  در منطقه دشت زحمتکشان هستیم,  در سالیان‌گذشته با ایجاد کانکس تا حدودی مشکلات را برطرف اما بایستی این مهم به شکل اساسی حل شود.

در ادامه ریاست محترم کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در کرمان آقای جمیل شاهو گفتند :بعنوان نماینده کمیساریای عالی سازمان‌ملل متحد در امور پناهندگان از زحمات و اقدامات صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران بخصوص در بحث آموزش که بحث خیلی مهمی می باشد تشکر می کنیم . مسئله مدرسه و آموزش از اهمیت ویژه ی برخوردار می باشد ‌‌و با همکاری و کمک همدیگر نیازها را به بهترین‌ شکل به رفع خواهیم کرد.
ایشان افزودند : در سالهای گذشته برای ایجاد مدرسه دچار مشکلاتی بوده ایم که با همکاری بین بخشی تا حدودی کاسته شده اند در بحث کمک به آموزش مجازی توزیع تبلت را با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان  در اختیار دانش‌آموزان اتباع افغانستانی قرار خواهیم داد.
آقای ژمیل شاهو افزودند : در بعضی از مدارس نیاز به بهسازی و یا نوسازی در بخش های سرویس بهداشتی و آبخوری و ... دیده شده  که در دستور کار کمیساریا قرار گرفته و با حمایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان اقدامات جهت نوسازی صورت خواهد گرفت