✅در پی شیوع بیماری کرونا آقای شفیعی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان به همراه آقای دکتر سروش نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در وزارت بهداشت، آقای شاهو ریاست محترم کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در کرمان و مدیران دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان از مهمانشهر رفسنجان بازدید بعمل آوردند .
✅آقای شفیعی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی شهرستان رفسنجان و تیم بهداشتی مستقر در مهمانشهر بیان کردند:با توجه به اهمیت این موج نسبت به موج های دیگر بیماری, این اداره کل به عنوان متولی اصلی رسیدگی به امور مهاجرین و پناهندگان همانند موج اول کرونا در کنار دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان و کادر درمانی پایگاه بهداشتی مهمانشهر و دفتر سرپرستی جهت کنترل هرچه بهتر و سریعتر این بیماری آماده همکاری است.
✅ایشان افزودند : استفاده از ماسک اجباری می باشد به حداقل رسیدن تجمعات و ایجاد فاصله گذاری اجتماعی  داخل مهمانشهر مورد توجه میباشد. همچنین ضدعفونی معابر و مکان های عمومی باید روزانه انجام شود. 
✅در این دیدار آقای دکتر سروش بیان کردند :با گستردگی و شیوع شدید کووید دلتا کشور دچار مشکل شده است, خوشبختانه در دو مهمانشهر بردسیر و رفسنجان گزارشی مبنی بر ویروس جهش یافته کرونا دلتا نشده است و این ویروس به شدت مسری و فراتر از شرایط عادیِ بیماری است. جمعیت قابل توجه پناهنده و مهاجرین در شهرستان رفسنجان و مهمانشهر رفسنجان وجود دارد که مدیریت بیماری در میان این جمعیت مستلزم همکاری بیش از پیش دانشگاه علوم پزشکی,اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان,سازمان های حمایتی و سایر نهادهای مرتبط می باشد.
✅اقای دکتر سروش بیان کردند : تجهیز  نقاهتگاه توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان با همکاری سازمان ریلیف اینترنشنال بسیار به موقع  و دارای اهمیت می باشد. وضعیت در مهمانشهر مذکور  کاملا شکننده می باشد و درصد خیلی پایینی پروتکل های بهداشتی را رعایت نمیکنند. که این مهم باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.
✅در ادامه ایشان افزودند : جهت رفع نگرانی به وجود آمده, همکاری نزدیک ساکنین با تیم سلامت و شورای اسلامی مهمانشهر,ایجاد شرایط واکنش سریع ,نظارت بر ورود و خروج ,مراقبت اکتیو,فعال بودن نظام سلامت, عملکرد مبتنی بر واکنش سریع ,ایجاد تیم های سفیر سلامت و رابط سلامت بایستی مورد توجه قرار گیرد.
✅ایشان ادامه دادند: عادی انگاری منجر به وقوع  فاجعه بسیار بزرگی خواهد شد. نقاهتگاه ها بایستی فعال باشند که بار سنگین از دوش بیمارستان ها تا حدودی کاسته شود و تجمعات در محلات باید کم شود و مهمترین ابزار آموزش می باشد اگر با طناب آموزش بالا برویم مطمئنا  موفق می شویم.
✅آقای ژمیل شاهو ضمن تشکر از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان و هماهنگی های صورت گرفته در خصوص این بازدید از مهمانشهر و نقاهتگاه بیان‌کردند : دولت حمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از شیوع ویروس جهش یافته کرونا اقدامات بسیار خوبی در بحث پناهندگان انجام داده است و همچنین لحاظ کردن پناهندگان در طرح تزریق واکسیناسیون ملی از اقدامات بسیار مهمی می باشد که تفاوتی بین شهروندان ایران و مهاجرین بوجود نیاورده است . 
✅ایشان افزودند : عملکرد سریع وزارت بهداشت و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان باعث جلوگیری از شیوع ویروس جهش یافته در مهمانشهر گردیده است .و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان‌آماده همکاری در این زمینه می باشد

✅مصوبات جلسه جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در تاریخ.....
✅استفاده از ماسک به مدت ۲ هفته در مهمانشهر کاملا اجباری است .
✅تجمعات به مدت ۲ هفته ممنوع میباشد. در صورت مشاهده برخورد خواهد شد .
✅افراد دارای تست مثبت بایستی به مدت ۲ هفته در قرنطینه کامل باشند و در صورت عدم رعایت قرنطینه با فرد خاطی برخورد خواهد شد .
✅ خانوارهای افراد مبتلا بایستی هرچه سریعتر جهت تست کرونا مراجعه کنند.
✅در ارتباط با ورود و خروج ساکنین از مهمانشهر به داخل شهر رفسنجان و بالعکس بایستی وسیله نقلیه ساماندهی و افراد بدون ماسک حق داخل شدن به مهمانشهر را ندارند .
✅در بحث غربالگری بلوک های که آلوده می باشند  بایستی بصورت خانه به خانه غربالگیری صورت گیرد .
✅نتایج مثبت موارد بستری شده در icu و یا افراد فوت شده به آزمایشگاه های انستیو و ... ارسال شود .
✅در رابطه با حمام ها و سرویس بهداشتی, مسئول بهداشت موظف به بازدید روزانه می باشد.
✅این موارد بصورت مستمر باید تداوم داشته باشد .
✅نقاهتگاه باید ۲۴ ساعته بصورت آماده باش قرار داشته باشند .